Ez a hatalom sem tud mit kezdeni Faludyval
Az említett Blikk-cikk itt található és tényleg felháborítónak találom, hogy általában a politikai hatalmak, Demszkytől a ferencvárosi polgármesteren át Balog Zoltánig nem tudnak mit kezdeni Faludy örökségével, de még Szőcs Géza is kevés a jelek szerint a sztorihoz. A dolog azért is felháborító, mert a másik oldalon milliárdokat tapsolnak el mindenféle kurzuserősítő, művészileg megkérdőjelezhető kultúrjavakra, gondoljunk csak Kerényi Imre és Fekete György urak dolgaira.
Tudom, személyes is egy kicsit, amikor Faludy-ügyben megnyilvánulok, hiszen az utolsó években sok időt töltöttem a házaspárral a hét közös fellépés előtt, után és persze a szervezés során is leveleztünk, de akkor is: ki az a szívtelen öltönyös döntéshozó, aki diákkorában nem Faludy-Villont olvasott vagy legalább Hobo előadásában nem találkozott vele? Mert ha igen, akkor szívtelen alak, ha nem, akkor nem alkalmas rá, hogy döntéshozó legyen.
Ez volt az utolsó Faludy-beszélgetésem. 2005 októbere, a helyszín Debrecen, Víg mozi. A nálam is terebélyesebb figura Vásári József színész, aki remek Villon-átiratokkal egészítette ki a beszélgetős részeket.
Arról lehet itt szó, hogy rohadtul nem tudnak mit kezdeni Faludyval, mert nem tudják skatulyázni. Lekomcsizni nem lehet, de jobboldali ikont sem tudnak varázsolni belőle, mert utálta ezt a fajta urambátyám világot, ami kialakult itten. Mi több, nehezíti a dolgukat, hogy házassága révén Gyurka bácsi bulvárhős lett, nem beszélve róla, hogy az itthoni kánonok sem fogadták be, s ő sem kereste a társaságukat, az egyik utolsó pódiumbeszélgetésen feketén-fehéren kimondta: igazi kortárs irodalom csak Erdélyben van (no, ez még egy csavar a jobbos uracsoknak).
Apropó bulvár: divatos dolog manapság megélhetési özvegynek nevezni Faludy Fannyt. Nos, meg szeretném védeni, éppen a velük töltött órákra, napokra hivatkozva: bár biológiailag és társadalmi konvenciók szempontjából szokatlan volt a frigy, én úgy láttam és nagyon sokan úgy látták: ez a két ember nagyon szerette egymást és kizárt dolog, hogy bármilyen haszonszerzés vezérelné Faludy Fannyt, annál is inkább, mivel a cikkben olvasható rész az örökségről tök igaz: a jogdíjakat nem Fanny örökölte, hanem még Gyurka bácsi életében megvásárolta az Alexandra, abból vásároltak egy házat Csillaghegyen.
Úgyhogy a jó magyar szokás, a fikázás helyett cselekedni kéne valamit, hogy együtt maradjon az a Faludy-hagyaték, kb. annyi pénz kell a segítséghez, mint amennyit kifizettek néhány hazafias festményért a két évvel ezelőtt.