Euro és vízió
A nagyrészt szimbólumokra építkező kormányok - lásd a jelenlegi magyart - imádják a sportsikereket, nem véletlenül került kiemelt helyre a kormányfő kedvenc játéka, a futball. De imádják az egyéb versenyeken való sikereket is, így kapóra jött Rákay Philip kedvenc játéka, a popzene is, hogy nemzeti ügyet csináljanak egy vicces parádéból, amit úgy hívnak, hogy Eurovíziós Dalfesztivál.
Több évtizede van ilyen, én személy szerint már gyerekkoromból emlékszem a flitteres, akkor még többnyire a hagyományos tánczenét preferáló összközszolgálati tévés banzájokra. Nagyon jól látják azok, akik szerint a nemzeti és a nemzetközi zenei életet egyáltalán nem befolyásoló hagyományőrzésről van mindössze szó, ezért aki komolyan veszi az egészet, az esik igazán pofára.
Nos, a magyar közéletnek sikerült annyira komolyan vennie a dalfesztivált, hogy Orbán miniszterelnök Facebook-oldalán buzdított a drukkolásra, a külügyi gépezet pedig spamkampánnyal próbálta rávenni az éppen nem Magyarországon tartózkodókat, hogy szavazzanak.
Wolf Katival egyébként semmi baj: egy hirtelen előkerült nem tinédzser popdíváról van szó, aki a műfaj szabályai szerint mérnöki asztal mellett tervezett dalból a legjobbat hozta ki, nem csoda, hogy imádja a média és a közvélemény. (Mondjuk azon egy kicsit csodálkoztam, amikor a tévében megjelent a Ghymes vokalistájaként egy koncerten).
Hiba lenne azonban nemzeti ügyet csinálni ebből az egészből, mert nem az. Még akkor sem, ha csapnivalóan sikerült a szimpátiaszavazás, ami azonban nem Wolf Katinak szólt, hanem hanem annak a nyomulásnak, ami zajlik itten egy éve nemzetközi frontokon (jaja, lejáratásnak is nevezhetjük, de ugye senkinek nem jut eszébe, hogy az IMF, az MSZP, ne adj Isten Daniel Cohn-Bendit buktatta meg Wolf Katit).
Jómagam hellyel-közzel néztem egyébként az elődöntőket és a döntőt és megmondom őszintén, ha zsűri lettem volna, a grúzok produkciójára szavazok, ha pedig azt nézzük, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál vicces. parodisztikus jellegét ki fejezi ki jobban, hát az bizony az ír ikrek produkciója volt. Mutatom, miért...